Veri Analizi Neden Önemli? Veri Analizi Türleri Nelerdir?

12 Temmuz, 2022

 

Veri analizi, iş akışında karar verme süreçlerini kolaylaştırmak yapılan için verileri temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecidir. Veri analizinin amacı, verileri analiz ederek bu verilere dayalı doğru kararlara ulaşmaktır. Her alanda kullandığımız ve özellikle iş dünyasında önemli bir yere sahip olan bir analiz türüdür. Peki veri analizi nedir, neden önemlidir? Veri analizi türleri nelerdir? Veri analizi iş dünyası için neden önemlidir? Veri analizi süreci nasıl olmalıdır? Yazımızda bu konular hakkında merak edilen detayları sizlerle paylaşacağız.

 

Veri Analizi Nedir?

 

Veri analizi, firmaların bir karar alması gerektiğinde, tüm olayları ve unsurları detaylı olarak ölçüp tarttıktan sonra elde ettiği verilerin analizini yapmasına denir. Veri analizi, verileri kullanarak doğru kararları verebilmenizi sağlar. Bu analiz ile geçmiş ve geleceği analiz ederek doğru kararlara ulaşmayı amaçlamalısınız.

 

Veri Analizi İş Dünyası İçin Neden Önemlidir?

 

Veri analizi işinizi büyütmek için yapmanız gereken en önemli analizlerden biridir. Veri analizi ile verilerinizi ve iş süreçlerinizi analiz ederek, iş akışınızı düzenleyebilir ve gerekli iyileştirmeleri hızlıca yapabilirsiniz. Bu sayede işinizde yanlış giden süreçleri, eksik ve hatalı kısımları tespit edebilirsiniz. İşinizi düzenlemek ve iş dünyasında rakiplerinizden geri kalmamak için belirli aralıklarla veri analizi yapmanız son derece önemlidir.

 

Veri Analizi Süreci Nasıl Olmalıdır?

 

Veri analizi süreci 5 Aşamadan oluşur. Veri analizi sürecinin aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Veri Gereksinimlerini Belirleme

Veri analizinin ilk aşaması gereksinimleri belirleme aşamasıdır. Burada veri analizini neden yapmak istediğinizi, ne tür bir veri analizi yapacağınızı, neyi analiz edeceğinizi, nasıl ölçeceğinizi ve analizin asıl amacını belirlemelisiniz.

·         Veri Toplama

Gereksinimleri belirledikten sonra, bulgularının ne olması gerektiği konusunda net bir fikir edinmiş olmanız gerekir. Şimdi gereksinimlerinize göre verilere toplamalısınız.

·         Veri Temizleme

Topladığımız veriler içerisinde alakasız olduğunu düşündüğünüz verileri temizlemelisiniz.

·         Veri Analizi

Gereksinimlerinize göre verileri topladıktan ve gereksiz verileri çıkardıktan sonra analiz kısmına geçebilirsiniz. Veri analizini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için Power BI gibi analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

·         Veri Yorumlama

Veri analizinden sonra yapmanız gereken yorumlama aşamasında, verileri tablo ve grafikler kullanarak sınıflandırmanız, sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır.

·         Veri Görüntüleme

Verileri, aralarındaki ilişkileri tespit ederek kümeler halinde ayırabilirsiniz. Bu sayede verileri tekrar incelediğinizde, kümeleri karşılaştırarak anlamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Veri Analizi Türleri Nelerdir?

 

İş dünyasında birçok veri analizi türü bulunur. En çok kullanılan veri analizi türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Metin Analizi

Veri madenciliği olarak da bilinen metin analizi, verileri çıkarma, inceleme, kalıplar oluşturma ve verilerin yorumlanması işlemlerini kapsar.

·         İstatiksel Analiz

Açıklayıcı analiz ve çıkarımsal analiz olarak ikiye ayrılır. Genel olarak istatiksel analiz; verilerin toplanmasını, analizini, yorumlanmasını, sunulmasını ve modellenmesini içerir.

·         Teşhis Analizi

Bu analiz, verilerin davranış kalıplarını belirlemek için kullanılır. İş sürecinde yeni bir sorunla karşılaştığınızda teşhis analizine başvurabilirsiniz.

·         Tahmine Dayalı Analiz

Bu analiz türü, kesin bilgilere ulaşmadan önce veriler hakkında tahmini düşüncelere ulaşmak için kullanılır. Mevcut durumda “olması muhtemel olanı” gösterir.

·         Tanımlayıcı Analiz

Tanımlayıcı analiz, bir sorun veya karar sırasında hangi eylemin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirlemek için önceki analizlerden elde edilen bilgileri birleştirir.

2000 Bilgisayar olarak yazılım alanında yıllardır edindiğimiz tecrübelerle profesyonel hizmetler sunuyoruz. Yazılım, iş zekâsı ve raporlama alanlarında, birbiriyle bağlantılı olan işleri tek elden ve en iyi şekilde müşterilerimize ulaştırmak için çalışıyoruz. Microsoft Power BI ile ticari yazılım kullanan firmalara/çalışanlara daha detaylı veri analizi yapabilmeleri için grafik raporlar hazırlıyoruz. Microsoft’un bulut tabanlı bu platformu ile hazırladığımız raporların bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Siz de işinizi büyütmek ve daha yukarıya taşımak istiyorsanız; en yenilikçi teknolojilerle sunduğumuz hizmetlere sahip olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 2000 Bilgisayar ekibi olarak, bu yazımızda sizlere veri analizi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.