İş Zekâsı ile İşletmenizin Verimliliğini Arttıracak Yöntemler

16 Haziran, 2022

İş zekâsı (BI), şirketlerin iş süreçlerinde bazı araçları kullanarak, daha fazla veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olan yöntem ve süreçleri içerir. Şirketlerin iş zekâsını doğru bir şekilde kullanabilmesi, büyümeye yardımcı olabilecek en kritik faktörlerden biridir. Peki iş zekâsı nedir? İş zekâsı araçları nelerdir? İş zekâsı araçlarının firmalara avantajları nedir? Neden iş zekâsı için Power BI tercih edilmelidir? Yazımızda bu konular hakkında merak edilen detayları sizlerle paylaşacağız.

 

İş Zekâsı Nedir?

 

İş zekâsı, şirketin verilerini stratejik ve taktiksel iş kararlarını bildiren eylemlere dönüştürebilmek için yazılım ve hizmetlerin kullanılmasıdır. İş zekâsı araçları, kullanıcılara ayrıntılı bilgi sağlamak amacıyla verilere ve bileşenlerine erişir, bunları analiz eder. Sonrasında rapor, özet, pano, grafik, çizelge ve haritalar ile analitik sonuçlar sunar.

 

İş Zekâsı Araçları Nelerdir?

 

İnternette iş zekasında kullanılan birçok BI aracı mevcuttur. Bunlar arasından en bilinen 5 tane aracı şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Microsoft Power BI

Microsoft tarafından geliştirilen en popüler iş zekâsı araçlarından biridir. Veriler görsel araçlarla desteklenir, bulutta depolanır ve oluşturulan raporlar indirilebilir.

2. Tableau

Kullanıcının verilerindeki eğilimleri hızlı bir şekilde tespit eder. Çok yönlü olması nedeniyle, birçok veri tabanına bağlanmayı mümkün kılar.

3. QlikSense

Basit kullanımı nedeniyle iş zekâsı araçlarını yeni kullanmaya başlayan kişiler için iyi bir seçenektir. Gelişmiş yapay zekâ ve yüksek performanslı bulut platformları için optimize edilmiş bir arayüz sunar.

4. Dundas BI

Uzun süredir kullanılan tarayıcı tabanlı iş zekâsı aracıdır. Kullanıcıların verileri kendi başlarına analiz etmelerini sağlayan bir sisteme sahiptir.

5. Sisense

Bu araç ile Google Analytics ve Salesforce gibi kaynaklardan verileri kolayca dışa aktarabilirsiniz. Sisense, iş zekâsı araçları arasında çok hızlı veri işleme özelliğiyle öne çıkar.

 

İş Zekâsı Araçlarının Firmalara Avantajları Nedir?

 

İş zekâsı araçları, şirketlerin daha büyük hedeflere ulaşması için en doğru adımları atmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra iş zekâsı araçlarının firmalara sağladığı birçok avantaj bulunur. İş zekâsı araçlarının firmalara sağladığı başlıca avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

·         İş zekâsı araçlarıyla tüm verilerinizi tek bir yerde toplayabilirsiniz. Şirket içerisinde gerçekleşen tüm süreçlerin, sistemlerin ve projelerin verilerinin tek bir yerde toplanması ve her zaman ulaşılabilir olması, verileri kolayca işleyebilmeniz açısından oldukça önemlidir.

·         İş zekâsı araçları ile doğru karara en yakın tahminlerde bulunabilirsiniz. Hızlı bir karar almanız gerektiğinde bu durum işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

·         Verileri Excel tablolarına tek tek girmek yerine, iş zekâsı araçlarını kullanarak otomatik olarak girilmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik raporlara, görsellere, sunumlara, çizelgelere ve grafiklere hazır bir şekilde ulaşabilirsiniz.

·         İş zekâsı araçları, firmadaki iş süreçlerinin en yüksek verimle çalışmasını sağlar. Bu durum giderleri azaltır ve gelirlerin artmasına olanak sağlar.

 

Neden İş Zekâsı İçin Power BI Tercih Edilmeli?

 

Power BI herkese yönelik iş zekâsı ile veri destekli bir kültür oluşturmanıza olanak tanır. Şirkette çalışan herkesin en güncel analizlerden faydalanarak, çalıştığı departmanda doğru kararlar almasını sağlar. Power BI duyarlı etiketleme, uçtan uca şifreleme ve gerçek zamanlı erişim izleme gibi özellikleriyle analiz verilerinin korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra birçok veri görselleştirilmesi, yerleşik yapay zekâ özellikleri, Excel tümleştirmesi ve önceden oluşturulmuş özel veri bağlayıcıları ile anlamlı sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olur.

2000 Bilgisayar olarak yazılım alanında yıllardır edindiğimiz tecrübelerle profesyonel hizmetler sunuyoruz. Yazılım, iş zekâsı ve raporlama alanlarında, birbiriyle bağlantılı olan işleri tek elden ve en iyi şekilde müşterilerimize ulaştırmak için çalışıyoruz. Microsoft Power BI ile ticari yazılım kullanan firmalara/çalışanlara daha detaylı veri analizi yapabilmeleri için grafik raporlar hazırlıyoruz. Microsoft’un bulut tabanlı bu platformu ile hazırladığımız raporların bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Siz de işinizi büyütmek ve daha yukarıya taşımak istiyorsanız; en yenilikçi teknolojilerle sunduğumuz hizmetlere sahip olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.  2000 Bilgisayar ekibi olarak, bu yazımızda sizlere iş zekâsı hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.