İnsan Kaynakları Raporu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

16 Ekim 2022

İnsan kaynakları raporu, şirket bünyesindeki tüm çalışanların ayrıntılı bilgilerini, insan kaynakları faaliyetlerini ve performans değerlendirmelerini içeren detaylı dokümanlardır. Şirketlerin kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmesi için İK raporu sürecinin güvenilir ve sistematik şekilde yürütülmesi son derece önemlidir. İnsan kaynakları raporlama sürecinin başarılı şekilde yürütülmesi için Power BI insan kaynakları raporu da son derece etkili bir seçenektir. Çalışanlarla etkili iletişim kurmak, sorunların tespit edilmesi ve çözüm süreçlerinin daha etkin şekilde yürütülmesini sağlar. Power BI insan kaynakları raporu hakkında merak edilen birçok kriter vardır. 2000 Bilgisayar olarak bu yazımızda, insan kaynakları raporu, Power BI insan kaynakları raporu ve İK raporunun nasıl olması gerektiği hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

 İnsan Kaynakları Raporu Nasıl Olmalı?

İnsan kaynakları raporu, şirketteki çalışanların temel ve ayrıntılı bilgilerini içerir. Ayrıca insan kaynakları faaliyetleri ve genel performansın panoramik bir görünümünü de sunar.  Normal koşullarda insan kaynakları raporlama sistemi; performans değerlendirme raporları, takvim yönetimi raporları, mesai raporları, izin raporları, ödeme kontrol raporları, çalışma programı raporları, devam raporları gibi bireysel insan kaynakları raporlarını içerir. 

İnsan kaynakları raporu, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanları, işgücü-cinsiyet oranlarını, açık işler ve yeni işe alım yapmak için geçen süre gibi birçok veri noktasını analiz etmenize olanak sağlar. Bu sebeple raporlama, şirketlerin genel çalışan performansını anlamasına ve yönetmesine yardımcı olur. 

Neden İK Raporuna ihtiyaç duyarız?    

Çalışanlar şirketlerin en önemli varlığıdır. Bu nedenle ise insan kaynakları raporlama sistemi işinizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. İnsan kaynaklarının eğitim, operasyon, işe alım gibi alanlardan sorumlu olması koşulu ile raporlama organizasyonel işleyiş için son derece önemlidir.

İnsan kaynakları raporlaması kurumsal karar verme yeteneklerinizi geliştirir. Ayrıca insan kaynakları departmanının çalışanların kritik verilerine ve kilit performanslarına erişmesine olanak sağlar. Bunun yanı sıra iyi yapılandırılmış bir insan kaynakları raporlaması; işe alma, eğitim, performans yönetimi, çalışan bilgi yönetimi ve insan kaynakları etkinliklerinin düzenlenmesi için destek sağlar.

 

İnsan Kaynakları Raporunun Amacı Nedir?

İK raporunun temel amacı bazı insan kaynakları metriklerini takip ederek iş süreçlerini analiz etmek ve iyileştirmektir. Bu metrikler ise aşağıdaki gibidir:

·         Cinsiyet

·         Eğitim seviyesi

·         Fonksiyon tipi

·         Tam zamanlı eşdeğer

·         Aktif çalışanlar

·         İş oranı

·         Yeni işe alımlar

·         Devamsızlık

·         Devamsızlık maliyeti

·         Çalışan maliyeti

·         Eğitim maliyeti

Power BI ile İnsan Kaynakları Raporu

İK departmanı, bulunduğu şirketlere, sektöre veya boyuta göre farklılık gösterse de genel olarak aynı süreç faaliyetlerine ve raporlama modellerine sahiptir.

Oluşturmuş olduğunuz Power BI insan kaynakları raporu ile yeni işe alımlara, etkin çalışanlara ve işten ayrılan çalışanlara odaklanarak işe alım stratejisindeki eğilimleri ortaya çıkarmanız mümkündür. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1.      İşe aldığınız kişiler (İşe Alım Analizi)

2.      İşe alım stratejinizdeki eğilimler (Alım-Hedef Tutarlılık Analizi)

3.      Gönüllü ayrılma eğilimi (Kayıp Analizi)

Power BI insan kaynakları raporu ile kapsamlı bir şekilde çalışanlarınız sizinle çalıştığı süreç boyunca her eylemini takip etmeniz mümkündür. Ayrıca çalışma saatleri, fazla mesai saatler ve projeler hakkında daha fazlasını da Power BI insan kaynakları raporu ile raporlayabilirsiniz.

2000 Bilgisayar ile İK Raporun Hazır Olsun

Veri raporlama ve görselleştirme programı Power BI insan kaynakları raporu ile kolay ve ölçeklenebilir analitik çözümlerle departmanınızın karar alma süreçlerini hızlandırmanız mümkündür.

İK yöneticisiyseniz iş hayatınızın her döneminde zor durumlarda, çalıştığınız kuruluşun geleceği ile ilgili önemli kararlar almanız gerekecektir. Bu kararları en doğru şekilde almak için gerekli bilgiye Power BI insan kaynakları raporlama araçları ile ulaşmanız mümkündür.

2000 Bilgisayar olarak bu yazımızda Power BI insan kaynakları raporu, İK raporunun önemi ve insan kaynakları raporunun amacı gibi birçok konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Amacımız, hizmet verdiğimiz her firmanın, veri analizi ve raporlama sürecinde etkin olması böylece işini büyütmesidir. Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.