Finansal Raporlama Çözümlerinde Power BI’ın Önemi

01 Aralık 2022

Her sektörde olduğu gibi finans sektöründe de veriler, oldukça önemli bir yer tutar. Ancak toplanan veriler gelişmiş analitik için kullanılana kadar bir işe yaramaz. Bu nedenle iş zekâsı araçları kullanılarak raporlama yapılır. Bu araçlar içerisinde en kapsamlı olan Power BI, analistlerin tercih ettiği araçların başında gelir. Power BI finansal raporlama ile, dijitalleşme ve çeşitli teknoloji geçişlerinin etkisiyle birlikte, şirketlerin finansal işlemlerini kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Finans raporu, şirketin zaman içerisindeki finansal performansını gösteren önemli bilgiler sağlayan bir rapordur. Devlet ve özel düzenleyici kurumlar çeşitli finansal faaliyetleri sağlamak için finans raporunu inceler. Peki finansal raporlama nedir, nasıl yapılır? Finansal raporlama türleri nelerdir? Finansal raporlamada Power BI’ın önemi nedir? 2000 Bilgisayar’ın finansal raporlama çözümleri nelerdir? Yazımızda bu konular hakkında merak edilen detayları paylaşacağız.

 

Finansal Raporlama Nedir?

 

Finansal raporlama, belirli zamanlarda finansal faaliyetlerin ve performansın belgelenerek ilgili kuruluşlara iletilmesidir. Şirketler finans yönetimi yapmak, muhasebe verilerini düzenlemek ve mevcut durumu raporlamak için finans raporuna ihtiyaç duyar. Bu raporlar sonucunda kar oranı, sektördeki hareketlilik ve büyüme tahminleri izlenebilir.

 

Finansal Raporlama Nasıl Yapılır?

 

Finansal raporlamanın amacı, finansal verileri belgeleyerek bir rapor oluşturmaktır. Bir şirketin kararlarını belirleyebilmesi için ve finansal destek sağlamak için finansal faaliyetlerinin analiz edilmesi gerekir. Finansal kurumlar uyumluluğu izlemek için şirketin finans raporunu kullanır. Bu nedenle her şirketin finansal raporunun olması oldukça önemlidir.

 

Finansal Raporlama Türleri Nelerdir?

 

Finansal raporlama türlerini 4 ana başlık altında inceleyebiliriz:

1. Gelir Tablosu

Finansal faaliyetlerin uzun bir süre incelenmesiyle oluşturulur. Gelir tablosu net gelir, giderler ve sermaye hissesi başına kazanç performanslarını gösterir. Aynı zamanda kar-zarar tablosu olarak da kullanılabilir.

2. Bilanço

Toplam varlıklar, borçlar ve öz sermaye kaydedilir. Bu sayede mevcut varlığınızın ve borç kapsamınızın gerçek zamanlı bir değerlendirmesine ulaşabilirsiniz.

3. Nakit Akış Tablosu

Nakit akış tablosu, şirketin nakit üretme verimliliğini ölçerek ilerleyen zamanlarda izlenilmesi planlanan finansal faaliyetlerin değerlendirilmesini sağlar.

4. Sermaye Hareket Tablosu

Bazı zamanlarda bilanço içerisinde yer alan bazı zamanlarda da ayrı olarak hazırlanan bir tablodur. Belirli zaman aralıklarında sermaye değişimlerinin izlenerek, belgelenmesi ile oluşturulur.

 

Finansal Raporlamada Power BI’ın Önemi

 

Power BI finansal raporlama, şirketlerin finansal durumlarını izleyebilmeleri için büyük önem taşır. Sorunun nerede olduğunu, hangi nokta üzerinde durulması gerektiğini vb. farklı birçok soruya çözüm üretmek için Power BI kullanılmalıdır. Power BI tablolar, raporlar, analizler ve ölçümler sayesinde finansal konular için önemli çözümler sağlar.

 

2000 Bilgisayar Finansal Raporlama Çözümleri

 

2000 Bilgisayar ekibi olarak, iş zekâsı ve etkili veri kullanımı hakkında işletmeleri bilgilendirmek ve faaliyetlerini yürütmek amacıyla danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Finansal alanda işlerinizi kolaylaştıracak finansal raporlama çözümlerine 2000 Bilgisayar ile kolayca ulaşabilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz tarafından yürütülen Power BI finansal raporlama çalışmaları ile finans raporunuzu istediğiniz anda eksiksiz bir şekilde oluşturabilirsiniz. En yenilikçi teknolojilerle sağladığımız hizmetler ile en karmaşık sorunlarınızı bile çözebilir ve hep daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Tüm danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

2000 Bilgisayar olarak yazılım alanında yıllardır edindiğimiz tecrübelerle profesyonel hizmetler sunuyoruz. Yazılım, iş zekâsı ve raporlama alanlarında, birbiriyle bağlantılı olan işleri tek elden ve en iyi şekilde müşterilerimize ulaştırmak için çalışıyoruz. Microsoft Power BI ile ticari yazılım kullanan firmalara/çalışanlara daha detaylı veri analizi yapabilmeleri için grafik raporlar hazırlıyoruz. Microsoft’un bulut tabanlı platformu ile hazırladığımız raporların bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. Siz de işinizi büyütmek ve daha yukarıya taşımak istiyorsanız; en yenilikçi teknolojilerle sunduğumuz hizmetlere sahip olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

2000 Bilgisayar ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Finansal Raporlama Çözümlerinde Power BI’ın Önemi Konusu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.